آخرین آمار بازی‌های موبایلی در ایران

رشد روزافزون بازار بازی‌های موبایلی که در سال 2018 به اوج خود رسیده، تاثیرات مهمی در صنعت بازی‌ و خصوصا بازار بازی‌های موبایلی در ایران داشته و با رشد و همه‌گیر شدن بازی‌های موبایلی در ایران همراه بوده است.

بازیکنان ایرانی که از لحاظ دسترسی به این بازی ها، در وضعیت خوبی قرار دارند، به «بلوغ» زودرسی در تعیین و شناختن سلیقه ی خود در انتخاب بازی ها نیز رسیده اند. به شکلی که بنابر آمار، می دانیم بازیکنان بازی های موبایلی ایران با چه سلیقه ای و چگونه بازی می کنند.

بر همین اساس بنیاد ملی بازی های رایانه ای در گزارشی به تحلیل پیمایش ملی مرکز تحقیقات بازی های دیجیتال در سال 1396 پرداخته است؛ تمرکز آماری این اطلاعات 8000 نفری است و از نمونه گیری تلفیقی «طبقه ای-خوشه ای چندمرحله ای» برای دست یافتن به آن استفاده شده است. خوشه های مرحله ی اول شامل تمام استان های کشور و خوشه های مرحله ی بعد، شهرستان ها، شهر و روستاها را شامل می شوند.


بازیکنان ایرانی سلیقه ی خود را شناخته اند و بیش تر بازی های انتخابی شان در چند ژانر به خصوص خلاصه شده است. بازیکنان ایرانی، به ترتیب بازی هایی در سبک های معمایی، سکوبازی/دونده، آرکید، رانندگی و ورزشی را بیش از سایر ژانرها بازی کرده اند.

درصورت نگاه دقیق تر نیز سه بازی پرطرفدار سال 96 در بین ایرانی ها به ترتیب، کلش آو کلنز، باقلوا و کلش رویال هستند. البته این رده بندی درصورت جداسازی بازیکنان زن و مرد از هم، کمی متفاوت خواهد بود؛ سه بازی برتر در بین مردان، کلش آو کلز، کلش رویال و باقلوا هستند. در حالی زنان بازی های باقلوا، پو و کلش آو کلنز را بیش از دیگر محصولات بازی کرده اند.


تفکیک رده بندی بازی های محبوب، در سایر بخش های آماری نیز انجام شده است. البته برای انجام این تفکیک ابتدا باید بدانیم که سیستم عامل های پرطرفدار کشور چه سیستم هایی هستند؛ 95 درصد از کاربران بازی های موبایلی ایران از سیستم عامل اندروید، چهار درصد از iOS و یک درصد نیز از سایر سیستم عامل ها مانند ویندوزفون استفاده می کنند.

با آگاهی از این آمار می شود بازی های برتر و پرطرفدار روی این سیستم های عامل را نیز به این ترتیب رده بندی کرد؛ کاربران سیستم عامل iOS سه بازی کندی کراش، ساکر استارز و کلش رویال را بیش از سایر بازی ها انجام داده اند. این در حالی است که کاربران اندرویدی، بازی های کلش آو کلنز، باقلوا و کلش رویال را بیش از بقیه می پسندند. این آمار آخر دقیقا برابر با آمار کلی سلیقه ی مخاطبان است که البته دلیل موجهی مانند برتر بودن تعداد کاربران آندروید بر سایر سیستم عامل ها دارد.

کاربران ایرانی بازی های موبایلی، از برندهای معتبر بازار مانند سامسونگ، هوآوی، لنوو و اپل استفاده می کنند.

نرخ دسترسی به اینترنت در بین کاربران ایرانی 83 درصد است که رقم خوب و قابل توجهی است. اما تنها 49 درصد از کاربران از بازی های آنلاین استفاده می کنند. این در حالی است که 89 درصد کاربران بازی های آفلاین را نیز ترجیح می دهند. (این درصد به این دلیل است که کسانی که آنلاین بازی می کنند، لزوما فقط طرفدار این شکلی بازی ها نیستند و آفلاین نیز بازی می کنند.)

به گفته کارشناسان، وجود یک بازی ایرانی در بین محبوب ترین های ایران و شناخت سلیقه ی جمعی در مورد ژانرهای محبوب بازی در ایران می تواند نقشه ی راه درستی پیش پای سیاست گذاران، سرمایه گذارها و خصوصا شرکت های بازی سازی قرار دهد. البته از این موضوع نیز نباید غافل شد که تولید بیش از حد یک نوع محصول حتی در کوتاه مدت نیز باعث اشباع آن در بازار و تغییر سلیقه ی جمعی خواهد شد. به همین دلیل سازنده ها باید در فکر بهبود بازی هایی در سبک های پرطرفدار باشند نه کپی خالص از روی محصولاتی که موفق بوده اند.

یکشنبه 4 فروردین 1398